NOVINKY

23.8.17  /  Juraj Lehotský opäť zaujal prestížny festival v Toronte, uvedie jeho nový film NINA

Jeden z najdôležitejších filmových podujatí sveta, Medzinárodný filmový festival v Toronte, uviedol už debutový hraný film Juraja Lehotského. Teraz pozval oceňovaného slovenského režiséra na svoju pôdu po druhý raz a zaradil do oficiálneho výberu jeho novú snímku NINA, ktorá sa ako jediný slovenský reprezentant predstaví v sekcii Súčasná svetová kinematografia. Juraj Lehotský je tak jediným slovenským režisérom, ktorého prvý aj druhý film uviedol v programe jeden zo štyroch najväčších festivaloch sveta. 

 

Film NINA je citlivým ponorom do detského myslenia, konfrontovaný so svetom dospelých v momentoch, keď rodina zažíva rozvod a dieťa sa stáva rukojemníkom v zložitých vzťahoch rodičov. V severoamerickej premiére ho osobne uvedie Juraj Lehotský 10. septembra 2017 na 42. ročníku MFF v Toronte. Svetovú premiéru absolvovala snímka na pôde 52. MFF v Karlových Varoch. 

 

"Uvedenie na jednom z najvýznamnejších festivalov na severoamerickom kontinente je skutočnou poctou a sme nesmierne vďační selektorom Dimitrimu Eipidesovi a Andreiovi Tanasescu za ich neuveriteľnú podporu a dôveru, ktorou obdarúvajú hranú tvorbu Juraja Lehotského, keďže štyri roky po uvedení filmu Zázrak, venovali priestor aj Nine," povedali producenti filmu NINA, Ivan Ostrochovský a Katarína Tomková z Punchart films. 

 

http://www.tiff.net/tiff/film.html?v=nina

 

25.8.17  /  Robert Roth v nevídanej filmovej roli v snímke NINA prichádza do kín už o mesiac

Komplikovanú rolu hlavnej hrdinky Niny hrá Bibiana Nováková, ktorú režisér objavil na kastingu, veľký filmový debut v roli matky odohrala režisérka a choreografka Petra Fornayová a v hlavnej postave otca sa na plátne predstaví herec Robert Roth, ktorého divák v takejto polohe ešte vo filme či v divadle nemohol vidieť.

 

„Nie som ani prvý ani posledný, komu sa podobný príbeh ako tento filmový prihodil. A samozrejme poznám kopec ľudí, ktorí si prešli alebo prechádzajú niečím podobným a udržiavajú v zvláštnej hybernácii svoj partnerský vzťah alebo kontakt s dieťaťom. Tento film ukazuje, aké je to kontraproduktívne a ako sa to človeku môže škaredo vrátiť,“ hovorí Robert Roth, ktorý považuje film za dôležitý preto, že autenticky, jednoducho a „nehrane“ ukazuje príčiny i dôsledky stratu komunikácie.